Описание на продукта
Сладката царевица е една от културите с голямо търговско значение в България, независимо дали става дума за прясна консумация или за преработка и замразяване. Добрите производители знаят, че при избора на семена за сладка царевица е важно да се доверят на успешните практики. Не случайно Овърланд е еталон за супер сладка царевица.


Сладката царевица спада повече към зеленчуковите култури и по тази причина има някои специфични изисквания към начина на отглеждане, които се различават от този на фуражната. Затова, освен доброто познаване на тези изисквания, е важно производителите да се доверяват на изпитани сортове, които могат да гарантират висок добивен потенциал.
Един от най-сигурните хибриди е Оверланд от Синджента, който вече се е превърнал в еталон за сладка царевина на пазара в България. Сортът е предпочитан от производителите по няколко причини. Гъвкавото приложение е едно от тях – Оверланд може да се ползва както за прясна консумация, така и за замразяване и консервиране, което увеличава възможностите за бърза реализация на произведената продукция.
Оверланд е лесен за отглеждане, с мощно и жизнено растение, което позволява по-голяма сигурност при достигането на желаните добивни резултати. Кочаните на хибрида са с добро и равномерно озърняване. Наситеният жълт цвят на зърната придава атрактивен търговски вид на хибрида и позволява бързата му и лесна реализация, независимо дали в търговската мрежа или за преработвателната промишленост.
Какво споделят производителите
Въпроси и отговори
За производители
add
remove
Кога да засаждаме Оверланд?
Отглеждането на Оверланд се извършва основно чрез директна сеитба. Тя може да започне в края на април (най-вече за Южна България) и може да продължи до края на юни. Важно условие за успешното засяване, е температурата на почвата да е над 12˚C - 15˚С на 10 см дълбочина.
Каква е препоръчителната схема за засаждане на Оверланд?
При ранна сеитба на Оверланд е препоръчително да се спазва сеитбена норма от 6500 растения в декар. Разстоянието между редовете се придържа на 70 см, а в редовете растенията се засяват през 21 – 22 см. В късното производство е препоръчително да се прилага по-ниска сеитбена норма от 6000 растения в декар. Междуредовото пространство може да се запази на 70 см, но растенията се засяват на по-голямо отстояние едно друго – между 23 – 24 см.
Характеристики
Вегетационен период | 83 дни |
Размери | Дължина на кочана: 20 см |
Схема на разсаждане | 6000 - 6500 р/дка |
Устойчивости
Устойчивости |
|
---|
Exserohilum turcicum е гъбичен патоген причинител на северния листен пригор в царевицата, който се проявява основно по листата на растението под формата на продълговати изсушени петна. Едно от най-ефективните решения за предотвратяване на загубите от добив е изборът на устойчиви на болестта хибриди.