Описание на продукта
Динята е един от стабилните източници на доход за българските зеленчукопроизводители, тъй като запазва традицонно високото търсене на плода сред крайния потребител. Увеличаването на площите за отглеждане на културата обаче, изисква и намирането на по-ефективни начини за отглеждане. По тази причина увеличаваме портфолиото си от дини със семена за директна сетитба. Новият Каристан се отличава и с много силно растение, което осигурява чудесно листно покритие за плодовете. Каристан може да се отглежда както на открито, така и в тунел.


Окрупненото производство на диня и по-ниските разходи при използването на семена за директна сеитба - без отглеждане на разсад, присаждане, а и мулчиране на площите - са привлекателни за мнозина. За да помогнем на производителите, които искат да се развиват в производството на висококачествени сортове диня, към портфолиото си този сезон добавяме още един сорт подходящ за директна сеитба.
Сорт диня Каристан се отличава с много силно растение. Гъстата маса осигурява отлично листно покритие на плодовете и ги предпазва от директно слънчево греене в периодите на растеж и узряване. Благодарение и на силната коренова система, Каристан понася много добре и стреса от неблагоприятни климатични условия.
Плодовете са с овална форма, красив зелен цвят и изравнени по размер. Дините достигат до 10-12 кг и са с висока захарност на плода. Месото на Каристан е тъмно червно и сочно, с малки семена. Сортът е отличен избор за осигуряване на продукция от по-едри плодове в търговската мрежа.
Въпроси и отговори
За производители
add
remove
Кога да засаждаме Каристан?
Каристан е подходящ за производство с директна сеитба на семената, като периодите на засяване зависят от географското положение и климатичните условия. Основното изискване за изсяване на семената е температура на почвата да е над 10⁰ C. Затова Каристан най-често се засажда през април и май, като може да се приложи и за по-късна реколта, със засаждане до юли месец.
Характеристики
Вегетационен период | 75-78 дни |
Схема на разсаждане | 500 - 700 (директна сеитба) |
Тегло | 10-12 кг |
Устойчивости
Устойчивости |
|
---|
Причинител на Антракноза при динята е патогена Colletotrichum orbiculare. Оставена без контрол болестта води до големи повреди по плодовете и съответно намаляване на добивния потенциал. Най-голям принос за справянето с болестта имат две мерки - обеззаразяване на семената и използване на устойчиви на болестта сортове като Каристан.