Инсектицидите представляват химически субстанции, които са специално създадени с цел да убиват или неутрализират, да отблъскват или да смекчават въздействието на един или повече видове насекоми. Често те са специфични и за видовете култури, които са характерни за вредителя.
Инсектицидите имат и различен начин на действие – част от тях директно въздействат върху нервната система на вредителя (напр. инхибиране на холинестеразата), докато други действат като регулатори на растежа или ендотоксини, повреждат екзоскелета и други начини за отблъскване и контрол над насекомите.
Препаратите за контрол над вредителите по земеделските култури идват и в различни форми, вкл. прахове, суспензионни концентрати за приготвяне на разтвори, спрейове, гелове, димки и примамки. Това се прави, за да могат по-добре да бъдат управлявани процесите по употреба и да бъдат смекчени рисковете за нецелеви насекоми, други хора и животни, и като цяло за околната среда. Производството и дистрибуцията на инсектициди е високо-регулирана дейност.
Инсектицидите се делят и на специфични – когато са предвидени за конкретен вид вредител / култура и такива със широкоспектърно действие срещу множество неприятели в земеделските култури.
Продуктите за контрол на вредители могат основно да се класифицират по химическия им състав – по сходство на активното вещество. Това дава възможност инсектицидите да се групират и по основни характеристики на действие, базирайки се на действието им върху определено целево място в организма на вредителя.
Системни – това препаратите, които могат да се прилагат и почвено, за да могат чрез корените да проникнат в растението. Те се натрупват във всички части на растението, за да го предпазят нападение от насекоми.
Контактни – както подсказва името, това са инсектицидите, които действат при контакт с вредителя, проникват през обвивката и имат пряко въздействие върху вредителя.
Стомашни – инсектицидите, които действат при поглъщане от целевия вредител, най-ефективни при смучещи и гризящи насекоми
Фумиганти – препаратите, които използват дихателната система на вредителя, за да проникнат в него и да окажат своето въздействие.
Съществуват комбинирани инсектициди, които имат едновременно контактно, стомашно и трансламинарно действие и по този начин увеличават ефективността на използвания продукт.
Инсектицидите са едни от най-регулираните продукти за растителна защита в света. Всеки продукт минава през прецизна оценка за безопасност и се предлага със съответните сертификати, разрешителни, информационни листове за безопасност и инструкции за правилна употреба. Винаги избирайте продукти с актуални към дадения момент разрешителни!
4 стъпки за постигане на най-добрите резултати при употреба на препарати за растителна защита:
За да постигнете това трябва да познавате добре документите на продукта. Нашите експерти в растителна защита са винаги на разположение, за да ви помогнат в избора и решаването на проблемите свързани с неприятелите на полето.
По света съществуват повече от 1 милион вида насекоми и около 10 000 от тях се хранят и живеят с отглежданите от хората земеделски култури. Близо 700 вида са считани за особено опасни при производството на селскостопанските растения – както на полето, така и в складовете за готова продукция.
Два са основните видове щети, които насекомите нанасят върху културните растения.
На първо място е важно да се разгледат щетите, които се причиняват директно на растението – повреди по листа, стебла, корени и по плодовете и семената. Съществуват стотици видове вредители от този тип, които в зависимост от фазата си на развитие – от ларви до възрастно насекомо - и предпочитаната култура могат да нанесат различни по тежест повреди, които да доведат дори до пълна загуба на продукция.
На второ място, но не и по важност, трябва да бъде отбелязана и възможността за непреки вреди от неприятелите свързана с тяхната способност да пренасят бактериални, вирусни и гъбични патогени, които причиняват инфекции при културата и са способни напълно да унищожат очаквания добив в зависимост от тежестта на заболяването.
Някои от най-опасните вредители по полските култури са:
В царевица - Царевичен стъблопробивач (Ostrinia nubilalis), Средиземноморски царевичен стъблопробивач (Sesamia nonagroides), Памукова нощенка (Helicoverpa armigera), Западен царевичен коренов червей (Diabrotica virgifera virgifera), Телени червеи (Agriotes sp.), (Hylemia sp.), (Scutigerella immaculate), (Tipula), Сиви червеи (подземни нощенки) (Agrotis sp.), (Diabrotica sp), Нощенки (Agrotis spp.), стоножки (Myriapoda)
В слънчоглед - Телени червеи (Agriotes spp.), Западна цвеклова бълха (Chaetocnema tibialis), Телени червеи (Agriotes sp.), (Hylemia sp.) Сиви червеи (подземни нощенки) (Agrotis sp.)
В рапица - рапичен цветояд (Meligethes aeneus), рапичен (репен), стъблен скритохоботник (Ceutorhynchus napi), рапична бълха (Psylliodes chrysocephalus); Рапична листна оса
В пшеница, ечемик - вредна житна дървеница (Eurygaster integriceps), обикновена житна пиявица (Oulema melanopa), Вид Мухи (Hylemia sp.), (Tipula sp.), (Bibio hortulanus), (Scutigerella immaculata), Майски Бръмбар (Melolontha melolontha), Телени червеи (Agriotes sp.)
В домати - Надземни нощенки (Helicoverpa armigera, Spodoptera sp.), Доматен миниращ молец (Tuta absoluta), Листни въшки (Aphis fabae, Aphis gossypii, Macrosiphum euphorbiae, Myzus persicae), Белокрилка, Трипс, Нощенки, Тута абсолюта, Телени червеи (Agriotes spp.), Попово прасе (Gryllotalpa spp.)
В салати - Трипс, Нощенки;
В картофи – Картофен молец (Phtorimaea operculella), Колорадски бръмбар (Leptinotarsa decemlineata);
В зеле – Зелева нощенка;
В броколи, карфиол, брюкселско зеле - Зелеви мухи (Delia spp.);
В череши – Черешова муха;
В лозя - Гроздови молци, Малка лозова листозавивачка, Петнистокрила Дрозофила, Шарен гроздов молец;
В тютюн -Тютюнев трипс, зелена прасковена листна въшка;
В люцерна - Люцернов листояд.
И още: листни въшки при ябълки, круши, дюли, праскови, череши, кайсии, нектарини, сливи, домати, патладжан, краставци, корнишони, тиквички, пъпеши, дини, тикви, тютюн, рози, зърнени, дървесни, украсни култури и др., както и складови неприятели от разделите Coleoptera и Lepidoptera