Да бъдеш в крак с най-новото при зеленчукови култури? Вече е по-лесно!
Краставицата – култура, без която не можем
Място на краставиците в сеитбооброта
Модерни технологии в отглеждане на краставици
Растителна защита при краставици
От семената до успешната реколта
Блог за препоръки и съвети за отглеждане на краставици
Краставицата е един от любимите зеленчуци на българина, включвана в почти всяка традиционна салата. Тя е втората основна култура за оранжерийно отглеждане в страната след доматите и запазва високо търсене за прясна консумация целогодишно.
Родина на краставицата е Индия, където културата се е отглеждала в продължение на векове преди да бъде пренесена в Европа и на другите континенти. Въпреки, че плодовете на краставицата имат ниска хранителна стойност, нейния свеж вкус я превръща в търсена съставка за всякакви салати.
Краставицата (Cucumis sativus) попада в семейство Тиквови (Cucurbitaceae) и се отглежда като едногодишна култура. Растението е изключително топлолюбиво, нежно, пълзящо и изисква изграждането на специфични конструкции – независимо дали за оранжерийно или при отглеждане на открито. Изисква много слънчева светлина и отлично напояване.
Краставицата има плитка коренова система, която я прави особено чувствителна към влажността и хранителните вещества в почвата. Растението е податливо на редица заболявания типични за други зеленчуци и за семейство Тиквови, като сред най-икономически важните попадат – алтернария, антракноза, брашнеста мана, зелена краставична мозайка и много други. Болестите и неприятелите при краставиците изискват използването едновременно на агротехнически и химически средства за контрол, сред които най-ефективните са засаждането на устойчиви хибриди, добър сеитбооборт и растителна защита.